Top 10 najbardziej niezwykłych dworców kolejowych w Polsce

Wiele polskich dworców kolejowych zachwyca bogactwem form architektonicznych, oryginalnie zaprojektowanymi wnętrzami czy historią. Niektóre z nich to prawdziwe perełki, które koniecznie trzeba obejrzeć przy okazji podróży pociągiem. Oto zestawienie 10 najbardziej niezwykłych dworców kolejowych w Polsce.
Nowe Skalmierzyce
Nowe Skalmierzyce to niewielkie miasteczko położone w południowej Wielkopolsce, słynące z unikatowego dworca kolejowego. Został zbudowany w latach 1905-1906 w stylu neogotyku marchijskiego jako tzw. dworzec wyspowy. Obecnie widnieje w rejestrze zabytków.
Białystok
Dworzec PKP w Białymstoku to najpiękniejszy obiekt kolejowy na Podlasiu. Został zaprojektowany w kostiumie neoklasycyzmu włoskiego. Największe wrażenie robią jego wnętrza, utrzymane w pałacowej stylistyce. Ukończona niedawno modernizacja objęła nie tylko remont budynku, ale i wymianę infrastruktury.
Dworzec obsługuje liczne połączenia PKP z Białegostoku do Warszawy. Aplikacja EuroPodróże ułatwia planowanie podróży, prezentując aktualne rozkłady jazdy i oferując możliwość zakupu biletów online.
Skierniewice
Dworzec w Skierniewicach to jeden z najlepiej zachowanych tego typu obiektów na trasie dawnej Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej. Wzniesiony został w 1874 roku z cegły ceramicznej. Odrestaurowane wnętrza kryją unikatowe dekoracje sgraffito z lat 50. XX wieku, wykonane w duchu socrealizmu. Sceny przedstawiają m.in. pracę w fabryce ciągników Ursus, żniwa czy budowę kolei.
Tarnowskie Góry
Dworzec w Tarnowskich Górach to dwukondygnacyjny budynek w stylu neorenesansowym, przypominający mały pałacyk. Na jego fasadzie w części centralnej umieszczono herb Polski, a po bokach herby Wrocławia i Tarnowskich Gór. Jest to jedno z najbardziej urokliwych miejsc na kolejowej mapie Polski.
Gdańsk Główny
To jeden z największych i najważniejszych dworców kolejowych w kraju. Został otwarty w 1900 roku, a projekt wzorowano na architekturze neorenesansu niderlandzkiego. W 2023 roku zakończono jego gruntowną renowację, która kosztowała ponad 110 mln zł. Monumentalny, ceglany gmach z kamiennymi detalami i wieżą górującą nad miastem jest prawdziwą perłą architektoniczną, którą rocznie odwiedza około 9 milionów pasażerów.
Żyrardów
Dworzec w Żyrardowie reprezentuje styl dworkowy i powstał z wykorzystaniem elementów barokowych. Zbudowany po I wojnie światowej, zastąpił zniszczone obiekty kolejowe na linii warszawsko-wiedeńskiej. Charakterystycznym elementem tego budynku jest wieńcząca go ozdobna wieżyczka.
Przemyśl
Dworzec w Przemyślu powstał w latach 1859-1860 i zachwyca bogatym, neobarokowym wystrojem. Podczas remontu w latach 2010-2012 przywrócono mu wygląd sprzed ponad 100 lat. W holu głównym można podziwiać drewniany, zabytkowy żyrandol, malowane plafony autorstwa Feliksa Wygrzywalskiego i Jana Talagi, czy panoramy miasta, które wyszły spod pędzla Mariana Strońskiego.
Poznań Główny
Oddany do użytku w 2012 roku poznański dworzec ma zarówno zwolenników, jak i przeciwników. Z pewnością nie można odmówić mu oryginalności. Ze względu na kontrowersyjną, futurystyczną bryłę, został nazwany przez mieszkańców „chlebakiem” i szybko stał się jednym z najbardziej charakterystycznych budynków w mieście.
Malbork
Dworzec w Malborku otwarty został w 1890 roku. To budowla w całości wykonana z cegły. W poczekalni zachowały się witraże, a drewniane stropy i ceramiczne podłogi nadają wnętrzu niezwykłego klimatu. Ściany zdobią herby miast: Gdańska, Torunia i Olsztyna.
Koło
Dworzec w Kole to jeden z nielicznych zachowanych budynków kolejowych wzniesionych po I wojnie światowej na trasie do Warszawy. Dzięki gruntownej rewitalizacji, zyskał dodatkową funkcję – od 2013 roku budynek dworca w Kole jest także siedzibą Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej.
Zwiedzaj dworce, wybierz kolej!
Polskie dworce kolejowe reprezentują prawdziwe bogactwo stylów architektonicznych – od neogotyku po modernizm. Podróże koleją to nie tylko wygodny sposób przemieszczania się, ale także doskonała okazja do odkrywania tych niezwykłych obiektów.