Środowisko
24 marca 2025Studenci z różnych stron świata sadzili las

21 marca w Nadleśnictwie Kościan obchodzono Międzynarodowy Dzień Lasów, świętując go wspólnie ze studentami z Europy, Azji, Afryki oraz obu Ameryk.
W ramach akcji „Las Erasmusa 2025” oraz „Las na nowe 100-lecie” w Leśnictwie Kaszczor odbyło się wiosenne odnawianie drzewostanu, w którym wzięło udział 33 studentów z Erasmus Student Network Poznań United.
Edukacja i wspólna praca na rzecz lasów
Spotkanie rozpoczęło się pogadanką na temat zrównoważonej gospodarki leśnej podczas której poruszone zostały głównie zagadnienia z hodowli lasu. Studenci dowiedzieli się w jaki sposób można odnawiać powierzchnię oraz z jakiego powodu porami roku najlepszymi do sadzenia drzew jest wiosna oraz jesień. Została im również przedstawiona ogólna charakterystyka nadleśnictwa i niektóre zagadnienia z ochrony przyrody takie jak ochrona rybołowa.
Na uczestników spotkania czekała do obsadzenia sadzonkami świerka pospolitego luka o powierzchni 21 arów. Po instruktażu sadzenia wszyscy dobrali się w pary, chwycili za szpadle i zabrali do pracy.
Z całej grupy tylko 3 osoby sadziły wcześniej drzewa. Jestem bardzo mile zaskoczona entuzjazmem i zapałem z jakim uczestnicy podeszli do zadania. Sadzą drzewa ramie w ramie z pracownikami nadleśnictwa, wykonując kawał profesjonalnej roboty – komentuje Ada Bończyk, Specjalista Służby Leśnej ds. Komunikacji i Promocji z RDLP w Poznaniu.
Integracja, natura i regionalne smaki
Po zakończeniu pracy na uczestników czekał posiłek regeneracyjny – tradycyjna grochówka oraz wielkopolskie pyry z gzikiem, które szczególnie zaciekawiły zagranicznych studentów. Podczas czterogodzinnego pobytu w lesie uczestnicy mieli okazję obserwować przyrodę – widzieli zające, sarny, krogulca, motyla latolistka cytrynka, a także – ku mniejszej uciesze – kleszcze. Każde spotkanie ze zwierzętami było pretekstem do rozmów o bioróżnorodności i ochronie środowiska.
Las łączy ludzi
To był wspaniały dzień. Dziękujemy za gościnę, upominki i możliwość zdobywania nowych doświadczeń. Sadzenie drzew to coś więcej niż tylko wykopanie dziury i zasypanie korzeni ziemią. Teraz wiemy, że to stworzenie miejsca życia wielu organizmów, odbudowa zasobów oraz ochrona klimatu – podsumowała Natalia z ESN Poznań United.
21 marca to nie tylko pierwszy dzień wiosny, ale również Międzynarodowy Dzień Walki z Dyskryminacją Rasową. Wspólna praca przy sadzeniu drzew pokazała, że bez względu na pochodzenie, kolor skóry czy kulturę, wszystkim nam daje radość i satysfakcję dbanie o przyrodę.
Fot. M.Marchelek-Pawlak
Zgłaszasz poniższy komentarz:
Brawo Kościan