Search Intent potencjalnego Klienta. Jak wykorzystać intencję do skutecznej sprzedaży?

Ciekawostka! Każdego dnia wyszukiwarka Google przyjmuje miliony zapytań bezpośrednio do polskich użytkowników tego typu usługi. Są wśród nich polecenia o charakterze informacyjnym i nawigacyjnym. Coraz częściej da się zaobserwować również intencję komercyjną lub transakcyjną.
Całą tę grupę nazywamy czynnikami Search Intent, których umiejętne rozpoznanie w większości przypadków okazuje się być elementarną częścią profesjonalnego pozycjonowania stron. Chcesz dowiedzieć się nieco więcej o intencjach swoich potencjalnych Klientów? Chcesz wiedzieć, w jaki sposób reagować na rozpoznanie któregoś z wyżej wymienionych czynników? Poświęć nam chwilę!
Prezentujemy konkretne przykłady wszystkich Search Intent
Prawdziwe clue skutecznego pozycjonowania stron internetowych to pozyskiwanie maksymalnie wartościowego ruchu wprost z wyszukiwarki Google. Sama usługa charakteryzuje się milionowymi zasięgami w naszym kraju, jednakże zaledwie ułamek tej sumy to potencjalni Klienci dla Twojego biznesu. Zadaniem profesjonalnego SEO jest zaprezentowanie prowadzonej przez Ciebie strony firmowej w odpowiedzi na zapytanie w wyszukiwarce, jakie wyróżnia się zwiększoną szansą na dokonanie konwersji. I nie ma tutaj znaczenia, czy konwersją nazwiemy wypełnienie formularza kontaktowego z prośbą o wycenę konkretnej usługi czy też sfinalizowanie zakupu w sklepie online. Search Intent użytkowników Google w kontekście Twojego biznesu błyskawicznie pokaże, w jaki sposób powinno się obrać strategię skutecznego pozycjonowania. Rodzaj promowanych słów oraz charakterystyka contentu tworzonego w obrębie portalu wpływają bowiem na mnożenie bądź też ograniczenie ilości sprzedaży. W pierwszej kolejności musisz się dowiedzieć, jakie Search Intent uznawane są za absolutną podstawę w marketingu internetowym. Podpowiemy Ci również, w jaki sposób reagować na wnioski wyciągnięte z analizy pod kątem intencji potencjalnych Klientów.
-
Intencja Nawigacyjna – to zapytania internautów charakteryzujące się wpisywaniem w okno Google haseł bezpośrednio powiązanych z daną marką lub stroną internetową. Może być to nazwa brandu, nazwa domeny czy też wybranego przedmiotu. Potencjalny Klient liczy, że w takim przypadku trafi od razu na pożądaną witrynę, bez konieczności wertowania wyników.
-
Intencja Informacyjna – taki Search Intent występuje, kiedy potencjalny odbiorca chciałby uzyskać jak najwięcej informacji o konkretnej usłudze bądź produkcie. Charakteryzuje się słowami kluczowymi zawierającymi choćby frazy: „jak zrobić?” bądź „czym jest?”.
-
Intencja Komercyjna – występuje w sytuacjach, kiedy potencjalny Klient jeszcze nie podjął finalnej decyzji zakupowej i szuka informacji, które mogłyby pomóc sfinalizować cały taki proces. W tego typu przypadkach pojawiają się zapytania w Google wskazujące na szukanie opinii, rankingów czy chociażby porównań konkretnych produktów lub usług.
-
Intencja Transakcyjna – to Search Intent, który najbardziej przybliży Cię do konwersji. A jak go rozpoznać? Mówimy o przypadku, kiedy potencjalny Klient jest już gotowy na zakup, a przez wyszukiwarkę szuka idealnego miejsca do sfinalizowania transakcji. Hasła wpisywane w Google wówczas mogą zawierać konkretny produkt lub usługę. Więc fraza „gdzie kupić Apple MacBook Air M1” będzie priorytetowa dla każdego sklepu z elektroniką, który ma w swojej ofercie rozwiązania od Apple.
Treści na Twojej stronie powinny być dopasowane pod Search Intent
Doświadczeni eksperci z firmy Afterweb zauważają, że pozycjonowanie stron internetowych oraz czynniki bezpośrednio powiązane z Search Intent powinny iść ze sobą w parze. Zasada w tego typu przypadkach jest prosta: optymalizacja witryny z uwzględnieniem intencji potencjalnych Klientów odbywa się za pośrednictwem modyfikowania contentu w obrębie prowadzonej strony. Jeżeli więc realizujesz działania SEO i chcesz zoptymalizować treści pod kątem wyszukiwania informacji, to najlepszym rozwiązaniem będzie dostarczenie użytkownikowi wartościowych oraz wyczerpujących artykułów. Chociażby w formie poradników. Kiedy grupa docelowa zostanie sklasyfikowana jako osoby zdecydowane na zakup, content na stronie firmowej powinien ułatwiać podjęcie ważnych decyzji konsumenckich w oparciu o biznesowy język korzyści. Nie stosuj tutaj z rankingów bądź porównań oferowanych produktów. To czynności optymalizacyjne zarezerwowane dla Search Intent o charakterze komercyjnym. Jeśli natomiast zauważasz duży ruch nawigacyjny, koniecznie zadbaj o umieszczenie brandowych fraz kluczowych w nagłówkach, meta opisach i treściach blogowych.